Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2020

Havuz izolasyon malzemesi

Havuz izolasyonundaki malzeme secimi ve temel amaç, havuz ana iskeletinin meydana getiren beton ile, suyun temas ettiği yüzey arasında bir bariyer oluşturup hidrostatik su basıncı ile oluşan deformasyonun önüne geçmek, havuz sularında kullanılan kimyasalların zaman içerisinde oluşturacağı aşınmalar sonucunda kaplama derzlerinin işlevini yitirmesi sonucu oluşabilecek su sızmalarının önüne geçmek, ayrıca toprak ile temas eden havuzun dış cephesinden akacak olan doğal suların havuz suyuna karışmasına engel olmak için yapılan uygulamalara havuz izolasyonu denir.
Havuzlarda su yalıtımı genelde yalıtım örtüleri, geçirimsiz cam ve beton gibi takviyeli kaplamlar kullanılmaktadır. Yalıtım örtü malzemeleri elastik olup, iyi bir çekme ve mukavemetine sahiplerdir. Çeşitli uzama katsayılarına sahip türleri de vardır.

Betonarme sistemde olabilecek hareketlerle ilgisi olmadığı için kolaylıkla devre dışı kalamazlar. Hem dıştan içe hem de içten dışa olan su basınçlarına karşı yalıtım özelliği vardır.
Duvar uygulaması tamamlandıktan hemen sonra koruyucu tabaka gerekir . tabaka üzerine kaplama malzemesi uygulanır.

Cam Lifi Takviyeli Plastik Kaplama ile Yapılan Havuz Yalıtımı Haznelerin eğimli, yatay, eğri ve düşey polyesterin cam elyafı ile takviye edilmesi yüzeyde kaplama tabakası oluşturacak şekilde döşenmesiyle oluşur. Sprey havu izolasyon, polyurea kaplama sistemiyle kaplanarak, ek yerinin olmaması cok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Havuz temizliğinde kullanılan klorun etkisiyle yukarıda bahsi geçen yerler başta olmak üzere ciddi şekilde deforme olur. Ufak bir ihmal 400 – 500 ton suyun boşaltılıp yeniden doldurulması demektir.

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.